PROJEVUJME SI LÁSKU NAVZÁJEM. JAK?

Mezi klienty se najdou příznivci dobrých harmonických vztahů. Velice často společně komunikujeme o příčině neshod a nesouladu v jejich vztazích se snahou to napravit. Jednou ze základních příčin bývá to, že neznáme své potřeby ani potřeby bližních. Základní potřebou je milovat a být milován.

Zdroj: Gary Chapman „PĚT JAZYKŮ LÁSKY“

Americký odborník na vztahy a pastor Gary Chapman cestoval do různých koutů Země, aby zjistil, co mají různé kultury a národy společné. Přece musí existovat Jednota? A přišel na to, že lidé na celém světě mají jedno společné a tím je JAZYK LÁSKY.

Lásku můžeme vyjadřovat různými způsoby, je třeba lépe vnímat, jak ji vyjadřují ostatní.

Mezi fyzické projevy lásky patří:

slova ujištění,

pozornost,

dary,

skutky služby,

fyzický kontakt.

Dr. Chapman zastává názor, že přestože všech pět jazyků lásky běžně využíváme, má většina lidí nějaký primární jazyk lásky, ve kterém lásku nejčastěji vyjadřují, a v němž by ji také nejraději přijímali. Porozumění tomu, jakým jazykem lásky druhý člověk „mluví“, může pomoci zlepšit naše vztahy.

Jakým jazykem lásky mluvíte vy? Sdělte to svým bližním, ve kterém způsobu projevu se cítíte být milováni a zeptejte se, kdy se oni cítí být milováni.

Potřebují se ujistit, že je máte rádi a jsou dobří takoví, jací jsou? Pochvalte je, oceňte, ukažte na to, co se vám na nich líbí, v čem jsou opravdu originální.

Potřebují, abyste jim věnovali pozornost, tvořili s nimi, byli s nimi, vnímali je? Udělejte si čas, buďte s nimi. Naslouchejte bez hodnocení, podnikejte s nimi, co vás oba baví.

Potřebují dostávat dárky, třeba i maličkosti? Zabalte do krásného papíru oblíbenou pralinku nebo napište psaníčko. Řekněte, co by vám udělalo radost.

Cítí se být milováni, když jim uděláte službu? Přidělejte poličku, pomozte uklidit nebo si vy sami řekněte o pomoc, pokud je to váš jazyk lásky.

Potřebujete vy nebo vaši bližní pohlazení, obejmutí?

Na nic nečekejte, udělejte to pro ně, komunikujte o tom, co vám chybí.

Proč bychom nemohli sdílet Lásku jakýmkoliv způsobem?

Vždyť bytostní Láska je základní prapůvodní síla tvoření!

OK, 2019

www.morezivota.cz